Marttakassin päivitys
Alkanut vuosi on Marttaliiton 125 juhlavuosi. On tosi vaikeaa uskoa, että 120-vuotissynttäreistä on tänä vuonna jo 5 vuotta. Vuonna 2019 maailma oli niin toisenlainen. Toisaalta moni asia oli kuten nytkin, esimerkiksi käsillä tekemisen ja uuden ideoinnin merkitys omalle hyvinvoinnilleni. Myös tekstiilien huolto, tuunaus ja kierrätysmateriaalien käyttö olivat arjessa läsnä.

Marttojen 120 -vuotiskassi on hyvää PureWaste -kierrätysmateriaalilaatua. Martta-kassini, tai oikeasti minulla on niitä kaksi, eivät ole ahkerassa käytössäkään menneet yhtään kuluneen tai käytetyn näköiseksi. Toinen on lähes aina kulkenut varakassina matkassa.

Hyvä kassi, sama yhteisö, sama logo, sekä tavoitteeni vähentää konkreettisin keinoin tarvetta uusille tekstiileille. Koitan tehdä pieniä tekoja sen eteen, mistä puhun ja mikä on minulle tärkeää. Siis ympäristön hyväksi ja ilmastomuutosta hillitsemään.
Marttaliiton 125-juhlavuoden teema on METSÄ. Se tulee näkymään niin liiton, piirien kuin yksittäisten Marttayhdistystenkin toiminnassa monin tavoin pienistä metsäretkistä ja jokaisen oikeuksien hyödyntämisestä Marttametsän rakentamiseen. Martat lehdestä 6/2023 huomasin, että Marttojen juhlalogoon on lisätty varpu, jossa on yksi marja (kuva alla). Marja oli siinä sinisellä pohjalla valkoinen. Nyt vuoden vaihtuessa huomasinkin, että M-logo varvun kanssa muulla kuin sinisellä taustalla onkin sinisellä marjalla (kuva alla).


Idea kassin päivittämiseen syntyi jo vuoden 2023 alussa, kun sain tehdä Marttaliitolle Martat-lehteen ja martat.fi -verkkosivuille aktivismikirjonnan ohjeet liittyen marttojen eduskuntavaalikampanjointiin ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi. Ohjeistin kirjomaan ristipistoilla 1,5 astetta pannulappuihin. Kuskasin omia tekeleitäni Marttojen 120-v kassissa ja siitä se lähti – idea Martta-kassin päivittämiseen vuoden 2023 vaihtuessa vuoteen 2024. Voit edelleen tutustua marttojen aktivismikirjontaan martat.fi -verkkosivuilta.

Kirjoin kassin päivitystä varten palttinakankaalle ristipistoin 0:n tilalle 5:n kassin vuosilukuihin. Ompelin ne paikoilleen. Kassin toiselle puolelle erilaisten M-kirjainten joukkoon liitin 1,5 astetta kirjonnan muistuttamaan ilmastotavoitteista. Se peittää alleen pienen 120-v marttalogon.


Kirjoin varvun varren ja lehtien ääriviivat vihreällä helmilangalla varsipistoilla. Samoin marjan ääriviivat kirjoin varsipistoilla, lankana sashikokirjonnassa käyttämäni puuvillalanka. Täytin lehdet helmilangalla laakapistoilla vihreiksi siten, että keskelle jäi lehtiranka.


Valkoisen marjan täytin sinne tänne menevillä etupistoilla. Siinä lankana on muliinilanka 6 säikeisenä. Lopuksi tein marjaan pienin päällekkäin menevin pistoin vihreän pisteen. Käytin erilaisia lankoja ihan sen vuoksi, että sopivia värejä ei ollut omissa varastoissani yhdestä lankalaadusta.

Ihmettelin kirjoessa, että mikä on tämä valkoinen marja. Nyt vuoden vaihtuessa tosiaan huomasin Marttailun IG-päivityksestä, että M-logo varvun kanssa muulla kuin sinisellä taustalla onkin sinisellä marjalla. Marja on siis mustikka. Minun kassin marja on nyt valkoinen albiino-mustikka.


Lähden ilolla ja innoissani toteuttamaan vuoden 2024 marttailua ja muuta käsityötoimintaa kestävän kehityksen arvojen mukaisesti materiaaleja kunnioittaen ja ajatuksella käyttäen. Hyvästä arjesta parempi maailma. Teko kerrallaan. Hyvää marttailun 125 -juhlavuotta ihan kaikille marttahenkisille!
Mikä on sinun suhteesi kestokasseihin?
